حرکات بدنسازیحرکات پا

پرس پا دستگاه، تشریح حالت های مختلف پرس پا

دستگاه پرس پا بیشتر توسط بدنسازان، برای درگیر کردن عضلات پا استفاده می‌شود و به عنوان چالشی ترین حرکت ورزشی برای عضله سازی پاها به شمار می‌رود، اما حرکت پرس پا دستگاه چگونه انجام می‌شود؟

فرد بدنساز، ابتدا باید در جای مشخص شده در پایین دستگاه دراز بکشد، تا با صاف کردن زانو، وزنه را از خود دور کرده، سپس دوباره با خم کردن زانو، سکوی دستگاه پرس پا را به خود نزدیک کند. در انجام این تمرین، عضله چهار سر ران، سرینی و همسترینگ درگیر می‌شود.

انواع پرس پا دستگاه

حرکت پرس پا حرکتی است که علاوه برا عضلات چهار سر، عضلات سرینی و همسترینگ را هم درگیر می‌کند. اما با کمی تغییر در محل قرار گیری پاها، فشار حرکت روی بعضی عضلات بیشتر می‌شود و نتیجه متفاوتی از تمرین خواهید گرفت.

وضعیت پا استاندارد یا پرس پا عرض شانه

تشریح حرکات اجرایی مختلف دستگاه پرس پا

قرار دادن پا ها بر روی سکوی دستگاه پرس پا، دارای حالت استاندارد یا نرمال است که در آن پاها به اندازه عرض شانه باز می‌کنید و دقیقا در مرکز سکوی دستگاه پا مستقر می‌کنید این فرم قرارگیری باعث می‌شود تا عضلات چهار سر بیشترین درگیری را داشته باشند.

وضعیت پا بالای صفحه در پرس پا

تشریح حرکات اجرایی مختلف دستگاه پرس پا

اگر پاهایتان را در حالت باز، بالاتر از حد استاندارد قرار دهید، فشار بیشتری به همسترینگ و سرینی بزرگ وارد می‌شود و شاهد بیشترین انقباض در این عضلات خواهید بود، چون با قرارگیری در این وضعیت، زاویه حرکت زانوهای‌تان کمتر و میزان کشش عضلات باسن بیشتر می‌شود.

وضعیت پا پایین صفحه در پرس پا

تشریح حرکات اجرایی مختلف دستگاه پرس پا

اگر پاهای شما پایین‌تر از حد استاندارد روی دستگاه پرس پا قرار داشته باشد. عضلات چهار سر را کاملا هدف قرار می‌دهید.

وضعیت پرس پا جمع

تشریح حرکات اجرایی مختلف دستگاه پرس پا

قراردادن پاها بر روی سکوی دستگاه پرس پا، دارای حالت پاهای نزدیک به یکدیگر است که در آن پاها را به اندازه کمتر از عرض شانه باز می‌کنید. این فرم قرارگیری باعث می‌شود تا عضلات خارج ران و چهارسر بیرونی بیشترین درگیری را داشته باشند.

وضعیت پرس پا باز

تشریح حرکات اجرایی مختلف دستگاه پرس پا

قرار دادن پاها بر روی سکوی دستگاه پرس پا، دارای حالت پا بازتر از استاندارد یا نرمال است که در آن پاها را بیشتر از عرض شانه باز می‌کنید. این فرم قرارگیری باعث می‌شود تا عضلات داخل ران بیشترین درگیری را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا