سلامت

جنین دختر زودتر تکان می‌خورد یا جنین پسر ؟

باید بگوییم که بارداری یکی از جذاب‌ترین دوران زندگی است که در کنار جذابیت، چالش‌های زیادی را به‌همراه دارد. این دوران پر از درک و انتظارات تازه است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتظار برای تعیین جنسیت جنین محسوب می‌شود. برخی از افراد معتقدند که می‌توان جنسیت را از طریق نوع حرکت یا زمان حرکت جنین تشخیص داد. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا می‌شود جنسیت جنین را از زمان حرکت آن تشخیص داد یا اینکه جنین دختر زودتر تکان می‌خورد یا جنین پسر ؟ این موارد مشغله‌های گوناگونی هستند که والدین را به تفکر وا می‌دارند تا براساس جنبه‌های مختلف دوران بارداری جنسیت جنین را حدس بزنند. بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند که حرکت جنین پسر در سه ماهه سوم ممکن است با شدت بیشتری باشد؛ البته، این مسئله در افراد مختلف متفاوت است. به‌طورکلی، تحقیقات نشان می‌دهند که حرکت جنین دختر و پسر، در دوران بارداری تقریبا هم‌زمان بوده و میزان حرکت به خود جنین، تجربه و احساس مادر و سایر عوامل وابسته است.

تکان خوردن جنین باتوجه‌به نوع جنسیت

پیش از این نیز گفته‌شد که تعیین جنسیت یکی از دغدغه‌های مهم والدین در دوران بارداری است. آن‌ها علاقه دارند از راه‌های گوناگون این مسئله را کشف کنند و یکی از راه‌ها، تکان خوردن جنین است؛ بنابراین، به‌دنبال پاسخی برای این سوال هستند که جنین دختر زودتر تکان می‌خورد یا جنین پسر ؟ طبق تحقیقات و نظر متخصصان تکان خوردن جنین ارتباطی به جنسیت آن ندارد و معمولا، از هفته هفتم بارداری شروع می‌شود. از سویی دیگر، با اینکه لگد زدن جنین حدودا از هشت ماهگی شروع می‌شود، اما مادر تکان‌های آرام آن را درحدود ۱۲ هفتگی حس می‌کند. حرکات جنین برای برخی از مادران بیش از سایرین قابل درک است. مادرانی که بارداری چندم خود را تجربه می‌کنند یا اندام لاغرتری دارند، این حرکات را بهتر و زودتر درک می‌کنند و این مسئله اصلا ربطی به نوع جنسیت ندارد.

توجه داشته باشید که جنین دائما حرکت می‌کند، فقط گاهی میزان این حرکات کمتر و ضعیف‌تر و گاهی تعداد دفعات آن بیشتر و شدیدتر است. جالب است بدانید که نحوه‌ حرکت هر جنین و حتی شدت آن با جنین دیگر فرق دارد؛ ازاین‌رو، نمی‌توان حدس زد که جنین دختر زودتر تکان می‌خورد یا جنین پسر ؟ به‌طور معمول، در ماه‌های اول این لگدها هر روز تکرار نمی‌شوند یا ممکن است مادر متوجه آن‌ها نشود؛ اما در ماه سوم تا ماه ششم بارداری این حرکات بیشتر می‌شوند و ممکن است با درد بیشتری همراه باشند.

تفاوت میان حرکت جنین پسر با جنین دختر

همان‌طورکه اشاره کردیم، هیچ علم روشنی در مورد اینکه جنین دختر بیشتر لگد می‌زند یا پسر، وجود ندارد. این مطلب به این معنی است که تعیین جنسیت جنین با توجه به نوع حرکت آن امکان‌پذیر نیست. اگرچه برخی مطالعات نشان داده است که پسران بیشتر از نوزادان دختر حرکت می‌کنند؛ اما طی این تحقیقات گفته‌شده، بزرگ‌ترین تفاوت این است که حرکات پا در پسران نسبت‌به دختران بیشتر است. این تفاوت نیز یک مسئله‌ قطعی نیست و هر مادر تجربه‌ خاص خود را در بارداری خواهد داشت. به‌طورکلی، هیچ سند علمی و محکمی در مورد اینکه جنین دختر زودتر تکان می‌خورد یا جنین پسر ؟ وجود ندارد. نتیجه‌ تحقیقات علمی نشان داده است که جنسیت و تعداد تکان خوردن جنین در رحم، ربطی به یکدیگر ندارند و ممکن است که هیچ تفاوتی بین حرکت پسر و دختر وجود نداشته باشد.

لازم است بدانید که زودترین حالت تکان خوردن جنین پسر، معمولا در 18 هفته بوده و 21 هفته هم دیرترین حالت آن است. حرکت جنین دختر نیز به همین صورت است و به‌طور میانگین، تکان خوردن آن از هفته 18 بارداری شروع می‌شود. بااین‌حال، هیچ قطعیتی درباره زمان دقیق شروعِ تکان خوردن جنین وجود ندارد و این موضوع بیشتر به نحوه قرارگیری جنین درون رحم ارتباط دارد.

تفاوت میان حرکت جنین پسر با جنین دختر

نوع تکان خوردن جنین در هفته‌های مختلف

همان‌طورکه گفتیم، طبق مطالعات و تحقیقات صورت‌گرفته، حرکت جنین‌های پسر و دختر در دوران بارداری تقریبا هم‌زمان است و نمی‌توان به‌طور قطعی گفت که جنین دختر زودتر تکان می‌خورد یا جنین پسر ؟ زمان و الگوی حرکات جنین در طول بارداری متفاوت است که نشان‌دهنده‌ رشد طبیعی و سلامت کلی جنین است. در ادامه، نوع حرکت جنین در هفته‌های مختلف را شرح خواهیم داد:

سه ماهه اول (هفته 1-12) :

گفتنی است که در هفته های اول بارداری، جنین برای مادر کوچک‌تر از آن است که مادر بتواند متوجه حرکت مشخصی شود. بااین‌حال، در پایان سه ماهه اول، حدود هفته 12، حرکات جزئی آن شروع می‌شود که این احساسات اولیه اغلب به‌عنوان بال زدن یا حباب توصیف می‌شوند.

سه ماهه دوم (هفته 13 تا 27) :

سه ماه دوم اصولا زمانی است که حرکت جنین برای اکثر مادران محسوس است؛ زیرا تکان خوردن آن مشخص‌تر و ملموس‌تر شده است و امکان دارد حسی مثل ضربه‌ای ملایم یا پروانه‌مانند را در شکم مادر تداعی کند. این حرکات به‌تدریج قوی‌تر و بیشتر می‌شوند؛ اما تفاوتی میان اینکه جنین دختر زودتر تکان می‌خورد یا جنین پسر ؟ وجود ندارد.

سه ماهه سوم (هفته های 28-40):

باید بگوییم که با رشد نوزاد، حرکت آن واضح‌تر می‌شود و حتی ممکن است موج های قابل مشاهده یا برآمدگی را در شکم مادر ایجاد کند. ناگفته نماند که این حرکات، که به «شمارش ضربات» معروف‌ هستند، یکی از روش‌های ضروری نظارت بر سلامت جنین به‌شمار می‌روند.

نوع تکان خوردن جنین در هفته‌های مختلف

تکان خوردن جنین و تعیین نوع جنسیت آن

بارداری دورانی شیرین و جذاب برای والدین است که با انتظارات، نگرانی‌ها و چالش‌های مختلفی روبه‌رو است. یکی از مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین چالش‌ها در این دوران انتظار برای تعیین جنسیت است. برخی از افراد معتقد هستند که می‌توان از طریق نوع و زمان حرکت، جنسیت جنین را متوجه شد. این سوال که جنین دختر زودتر تکان می‌خورد یا جنین پسر ؟ به یکی از سوالات رایج تبدیل شده است. توجه داشته باشید، جنینی که در شکم مادر حمل می‌شود، یک موجود زنده و درحال رشد است و تکان خوردن آن نشان‌دهنده سلامت و فعالیت جنین است نه جنسیت او! اعتقادات رایجی که در مورد ارتباط پسر یا دختر بودن جنین با زمان و نوع تکان خوردن آن وجود دارند، از پایه و اساس علمی برخوردار نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا