بدنسازی

خود ارضایی و بدنسازی؛ تاثیر رابطه جنسی و خود ارضایی بر رشد عضلات

به نظر شما تاثیر خود ارضایی بر بدنسازی و فعالیت ورزشی شما چیست؟ در این مقاله به تمام سوالات شما پاسخ داده شده است و تمام جوانب آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم. ضمن اینکه رابطه جنسی و خود ارضایی یکی از نیازهای شخصی هر فرد است. ممکن است فرد به دلیل نداشتن رابطه جنسی به خود ارضایی رو بیاورد که این مسئله تاثیرات مثبت و منفی بر رشد عضلات و سلامتی فرد دارد. پس توصیه میکنم تا آخر این مطلب از وبسایت دکتر فیتنس با ما همراه باشید تا جواب سؤال خود را دریافت کنید.

تاثیر رابطه جنسی بر بدنسازی و عضله سازی

یکی از موارد مهم میان عضله سازی و فعالیت های جنسی، وضعیت زینک یا همان روی در بدن است. خب این یعنی چی؟ هر زمانی که یک مرد به ارگاسم می‌رسد مقداری زینک از مایع منی رها می‌شود. این ماده معدنی مغذی برای رشد اسپر مورد نیاز است و هر وقت مقدار نرمال کاهش پیدا کند پیامدهای خواهد داشت. اگر زینک بدن کم باشد. ضمن احتمال کاهش میل جنسی، اما اتفاق دیگری نیز پیش می‌آید. و این است که توده بدون چربی بدن دچار می‌شود یعنی ساخت عضلع با مشکل مواجه می‌شود.

برای آگاهی بیشتر در مورد مصرف و تاثیر زینک این مقاله را بخوانید: (https://fitnessdoc.ir/zinc-plus-tablets/)

خود رابطه جنسی مشکلی با عضله سازی ندارد. بلکه کمبود تغذیه ای زینک می‌تواند مشکل ساز شود. پس باید تغذیه شما غنی از منابع زیک باشید؛ منابعی مانند صدف و سخت پوستان دریایی، آردگندم، جگر، بادام هندی، هسته کیوه کاج و گردو

چند ساعت بعد از رابطه جنسی می‌توانیم ورزش کنیم؟

با توجه به نتایج مطالعات جدید، تاثیر منفی رابطه جنسی و خود ارضایی بر فعالیت ورزشی حدود 2 ساعت است. یعنی اگر شما دو ساعت بعد از ارگاسم، فعالیت ورزشی داشته باشید مشکلی ندارد. هر چند که نیاز به بررسی بیشتر در این خصوص است اما به طور کلی مطالعات تاثیری معنادا منفی از فعالیت جنسی بر فعالیت ورزشی گزارش نداده‌اند اما برای احتیاط، فاصله زمانی 4 ساعت بین خود ارضایی و ورزش توصیه می‌شود.

آیا خود ارضایی در بدنسازی ضرر دارد؟

تاکنون تحقیقاتی در این زمینه نتوانسته با قاطعیت بگوید خود ارضایی در بدنسازی تاثیر منفی دارد و یا بر عملکرد ورزشی تاثیر منفی داشته باشد. هر چند که نتایج برخی تحقیقات حاکی از آن است که خود ارضایی نکرد و یا به نوعی کنترل میل جنسی به طور موقت افزایش سطح تستوسترون بدن می‌شود اما شواهدی هم وجود ندارد که تایید کند این افزایش موقت می‌تواند در بهبود عملکرد یا حتی کاهش آن در تمرینات نقش داشته باشد.

همانطور که توضیح داده شد نمیتوان در حالت اثر منفی برای آن پیدا کرد مگر اینکه به صورت مستمر و افراط گونه انجام شود یا اینکه بلافاصله پس از انجام آن ورزش کنید! بعضی موارد شاید اگر به خودتان رجوع کنید بهتر باشد، اگر احساس می‌کنید که با خود ارضایی عملکرد ورزشی شما دچار مشکل می‌شود پس بهتر است در انجام آن تجدید نظر کنید اما در صورتی که مشکلی از جانب خودتان احساس نمی‌کنید احتمالا حق با شما باشد.

ارضا شدن روی هر کس تاثیر متفاوتی دارد و مهم است که بفهمید روی شما و عملکرد ورزشی تان چه اثری دارد. برخی از افراد بعد از آن احساس خستگی شدید دارند. در حالی که عده ای دیگر احساس انرژی داشتن می‌کنند و این تاثیرات هم می‌تواند بسته به ویژگی های فردی، طول مدتهای گوناگونی داشته باشد. پس خودتان بررسی کنید چرا که دست یابی به یک نتیجه قطعی نیازمند به تحقیقات دارد، در هر صورت تاکید بر آن است احتیاط کنید.

تاثیر خودارضایی بر سطح تستوسترون

یکی از مواردی که باعث شده از رابطه جنسی سالم نیز منع شود این است که سطح تستوسترون بدن بعد از ارگاسم کاهش پیدا کرده و در مدت زمان کوتاهی به سطح نرمال بر می‌گردد. بعضی از ورزشکاران یک هفته تا 10 روز خود را کنترل می‌کنند تا سطح تستوسترون آنها بالا برود. آما بیشتر از آن دیگر ممکن نیست یعنی بعداز یک هفته، دیگر سطح تستوسترون بالا نمی رود. و در همان مقدار باقی می‌ماند.

ذکر یک نکته مهم است، فقط فعالیت جنسی موجب نوسان در سطح تستوسترون نمی‌شود بلکه کمبود خواب، مصرف ناکافی سبزیجات و میوه ها و حتی استرس می‌تواند افت های قابل توجه تری در سطح تستوسترون ایجاد کند.

تاثیر خود ارضایی و رابطه جنسی بر قدرت

پیش آمده که بعد از رابطه جنسی احساس ناتوانی خفیفی بکنید؟ خب دلیلش به این بر می‌گردد که مقدار زیادی اکسی توسین در بدن ترشح می‌شود وهمین شما را زیاد از حد ریلکس می‌کند. پس شما نسبت به حالت عادی احساس خستگی یا خواب آلوگی خواهید داشت که ارتباطی با کاهش قدرت ندارد.

البته این حالت زیاد طول نمی‌کشد و همین که سطح هورمون هان های بدن به حالت عادی برگشت اوضاع بهتر می‌شود. اما فراموش نکنید برای رشته های ورزشی که قدرت و حتی تمرکز اهمیت زیادی دارد. آن مقادر فاصله 2 تا 4 ساعتی رعایت شود تا سطح هورمون های بدن در حالت مناسب باشد

ارتباط رابطه جنسی و عملکرد سیستم ایمنی بدن

نتایج تحقیقات بیانگر این است که نوسانات هورمونی که بعد از انزال اتفاق می‌افتد به افزایش آدنالین، پرولاکتین و سلول های کشنده طبیعی (لنفوسیت هایی از دستگاه ایمنی بدن) کمک می‌کنند.

تاثیر رابطه جنسی بر هورمون های بدن

اگر سطح انسولین خون بالا برود میزان تستوسترون به کمترین سطح خود می‌رید به همین دلیل سهی کنید وعده های غذایی قبل از تورین حاوی لیپید و پروتئین باشد. چون هر دوی این تاثیر مفیدی بر سطح انسولین دارند. نتایج تحقیقات بیانگر این است که در واکنش به تحریکات جنسی و خود ارضایی سطح تستوسترون بالا می‌رود یعنی ورزشکار می‌تواند با قرار گرفتن در شرایط تحریک جنسی قبل از تمرین، از افزایش سطح تستوسترون بهره ببرد، هر چند که راه های طبیعی افزایش تستوسترون بهتر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا